Ką sodininkai daržininkai veikia žiemą?

Jeigu trumpai, tai sėdi prie židinių ar pečių savo sodybose ar namuose ir planuoja, fantazuoja, piešia ateitį. Aš irgi kalėdiniu periodu daug skaičiau „profesinės“ literatūros, galvojau, kaip čia atrodys mano lysvės, kokių dar noriu gėlių įsigyti ar kur kokius augalus reikės persodinti. Žodžiu, vyko intensyvus protinis darbas ir štai kokie to rezultatai:

 

Šį pavasarį atvirų daržo lysvių bus dešimt ir gal atsiras antras šiltnamis. Todėl keisis visas augalų sodinimo išplanavimas: šiltnamiuose bus agurkai, pomidorai, paprikos ir gal vienas kitas baklažanas.

 

Atvirose lysvėse bus morkos, svogūnai, česnakai, šparaginės pupelės, cukinijos, burokėliai. Kaip vienuose mokymuose sakė gerbiamas Jasionis, jau trečiais metais visi daržininkai ima retinti auginamų kultūrų skaičių ir lieka tik tiems tom, kurios gerai auga ir gerai valgomos. Buvo ir pas mane eksperimentai visokie su kaliaropėmis, kalafiorais. Bet kol „neatmušiu rankos“ ant tų daržovių, kurios yra gerai vartojamos, su eksperimentais kol kas neprasidėsiu.

 

Labiausiai erzina, kad atvirose lysvėse kartu su pasodintomis sėklomis, o kartais ir dar anksčiau už jas, ima dygti lauko augalai. Ir jie dygsta sparčiau, yra agresyvesni, su nesuvokiamo ilgio šaknimis, tad po kurio laiko jau matau, kad jeigu pinceto būdu jų neišrenku, jos ima užgošti mano pasodintus augalus. Be to, neturiu dar tiek patirties, nesugebu kartais besikalančių morkų lapelių atskirti nuo piktžolių, todėl, manau, kad išraunu ir tai, ko nereikėtų rauti. Kalėdinių apmąstymų periodas davė man vieną mintį – rimtai užsiimti lysvių dangstymais:

 

Žiemos metu iki kovo pradžios lysvės bus uždengtos plonu audeklu. Kažkokia plona kiliminė danga, kurią radau statybinių prekių parduotuvėje – sukarpė man ją tris metrai ilgio ir metras pločio. Uždengiau lysvę ir prispaudžiau iš viršaus dar lentomis ir akmenimis. Kovo mėnesį reikia lysves atidengti, kad prašyltų žemė. Tada tos visos „lauko gėlės“ ir kraustosi gyventi į lysves, tad tuo periodu uždengsiu jas plona plėvele. Manau, kad šiluma ir vanduo per jas pateks į lysvės žemę, o nepageidaujamų augalų sėklos – ne.

 

Kai bus laikas sodinti – gegužės pradžioje – atidengsiu, pasėsiu ir vėl uždengsiu, tada vaikščiosiu ir žiūrėsiu, kaip auga burokėlių, o ne kokių „lauko gėlių“ daigai. Ir kai tie daigai jau bus didesni, tada darysiu dar vieną kalėdinį išmąstymą – tarp daigų dėsiu laikraščių ir ant jų šiaudų. Piktžolės nepraeis!

 

Tokia štai mano šių metų sėjos strategija. Ką dar primąsčiau ir priplanavau dėl gėlynų ir sodo parašysiu kituose įrašuose.

Latest posts by Daiva (see all)

4 komentarai apie “Ką sodininkai daržininkai veikia žiemą?”

  1. Sveiki,
    Atradau jūsų dienoraštį, labai smagu pasiskaityti. Klausimas , o kodėl žiemà dengiat lysves? Suprantu tuo atveju, jei ten kas žiemoja, bet jei tik dirva?
    V.

    • Dengiu, nes tada geriau vyksta pūdymas, bent jau dengimai kitur parodė, kad žemė būna po dengimų minkšta, neperdžiūvusi. Bet šią žiemą dalį lysvių dengiau, dalį ne. Po savaitės matysiu, ar buvo koks skirtumas

  2. Aš taip pat dar labai žalia daržininkė. Kažkodėl šiemet nepavyko su šiltnamiu. Gal per karšta buvo, neįsivaizduoju, tačiau nei pomidorai nei paprikos neužderėjo kaip tikėjausi. Nors vyšniniai pomidoriuko žydėjo labai intensyviai, tačiau užsimezgė tik kos ketvirtadalis žiedelių. Gal patarsite kurią rūšį pirkti, kad būtų garantuoti? https://www.nojus.lt/darzoviu-seklos/pomidorai nes kiek matau jų yra tikrai nemažai…

  3. Jurga, aš perku kokias 6-7 skirtingas pomidorų veisles, daiginu visas ir tada pagal principą „iš tiek nors keli daigai bus pavykę“ 🙂 ir šitas principas man visada veikia. Kol kas dar neturiu atsirinkusi mėgstamiausios pomidorų rūšies, bet žiemos metu planuoju pasėdėti prie atidarytų sėklų pakelių ir pamedituoti, kurie ten visai neblogai pasirodė jau antri metai iš eilės 🙂

Parašykite komentarą