Šiltnamio atnaujinimo skaičiavimai

Atnaujinta šiltnamio žemė
Šiltnamis po žiemos

Tik antri metai, kai turime šiltnamį. Jį surengė mano vyras iš medinių lentų ir plėvelės. Šiltnamyje pakeltos lysvės, žemę joms pirmais metais pirkome iš parduotuvės. Gaila, kad tuomet nevedžiau apskaitos, kiek ta žemė kainavo. Kai jau tą žemę nupirkom ir viską ten subėrėm, sužinojom, kad yra tokios vietos kaip žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės (Anykščiuose www.uratc.lt), kur gali nuvažiuoti ir nusipirkti kompostinės žemės daug už labai mažai pinigų. Tik, aišku, reikia turėti kokią nors priekabą, kur tą kompostą supils.

Dabar paaiškinsiu jums, kas yra pigiau. Mano šiltnamyje trys lysvės, dvi siauresnės iš kraštų ir viena plati per vidury. Vieną siauresnę atnaujinau su savo kompostu, tik, deja, jam dar būtų gerai kokius metus papūti. Tai toks „žalias“ kompostas, kur matosi kiaušinių lukštų gabaliukai ir didesni gabalai kažko pradėjusio pūti. Nelabai estetiškai atrodo ir gal tame komposte dar visokių piktžolių sėklų pilna. Žodžiu, gal čia buvo ir ne pats geriausias sprendimas, bet sužaidė gobšumas, norėjosi bent jau už tos vienos lysvės atnaujinimą nemokėti.

Kitoms lysvėms pirkau žemės prekybos centre. Kadangi pirmais metais pirktos durpės sukrito beveik per pusę, supratau, kad reikia kažkokios riebesnės žemės, todėl rinkausi daržo žemę arba kompostinę, kad nebūtų tik tuščios durpės, praturtintos mineralais. Nusipirkau 20 maišų po 20 litrų. Viso 400 litrų, sumokėjau apie 30 eu. Supyliau į mažąją ir didžiąją lysvę 15 maišų, dar 5 liko lauko lysvių atnaujinimui.

Tose žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėse kūbą atliekų parduoda už 6 eu – čia tokia akcija Anykščiuose. Vienam kūbe yra 1000 litrų. Toks pats kiekis perkant parduotuvėje kainuotų apie 75 eurus, o čia tik 6 eu!

Ir su tuo kūbu aš visas lauko lysves atnaujinsiu ir dar gal aplink visus medelius, vaiskrūmius ir vaismedžius apibarstysiu.

Mėgstu daržo aritmetiką, tai paskaičiavau, kaip mano derliaus iš šiltnamio galutinę kainą paveiks padarytos investicijos į žemės atnaujinimą. Planuoju, kad šiltnamyje išsiteks apie 13 agurkų daigų, nuo kiekvieno daigo ekspertai prognozuoja, kad galima gauti nuo 5 iki 10 kg agurkų. Vadovaujantis tuo skaičiuoju, kad galėčiau turėti 65-130 kg agurkų. Vadinasi, kilogramas agurkų iš mano šiltnamio „kainuos“ apie 15-30 centų. Nedaug. Bet su tuo pigesniu kompostu būtų dešimt kartų pigiau. Tada jau tikrai galima būtų sakyti, kad nemokami agurkai.

Tokia vat aritmetika. Žemę maišeliuose parduotuvėje gali pirkti tik vazoninėms gėlėms persodinti ir sėklų daiginimui. Lysvėms lauke ir šiltnamyje geriau rinktis tokius masinius pirkimus iš atliekų kompostavimo aikštelių.  

Latest posts by Daiva (see all)

Parašykite komentarą